ریاست انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون ایران

به نام خدا

در جمع ارزشمند افرادي هستيم كه بعوان نمایندگان صاحب نظران ليدرشيپ در پرفيوژن انتخاب شده اند و قرار است در كنگره اسفند ماه ٩٧ و در يك section بصورت اختصاصي با حضور شما سروران و در قالب يك پنل، مباحث ليدرشيپ در پرفيوژن مطرح شود

هدف از تشکیل این گروه ، رسیدن به سازو کار علمی و تجربی در حوزه مدیریت و رهبری پرفیوژن ایران هست ، شروع به کار زیبا به کمک شما اندیشمندان که با سابقه مدیریت و رهبری پرسنل در حوزه پرفیوژن ، مسولیت خطیری را بعهده کرفته اید ….

می‌خواهیم از تجربه ارزشمند شما در این سالهای گذشته در نحوه هدایت تیم تان بهرمند شویم و با یاری یکدیگر استانداردها و خط مشی رهبری پرفیوژن ایران را بنگارش در اوریم

ان شا الله

اما چگونه ؟

در کنگره امسال ، اسفند ماه ، سکشنی اختصاص داده شده به موضوع « رهبری در پرفیوژن ایران » که گردانندگان و سخنرانان این سکشن همه ما ، باهمدیگر خواهیم بود ،،،،،با روشهای مدیریتی که تک تک شما در اداره و رهبری تیم تحت سرپرستی خود بکار برده اید ،،،،،

منش مدیریتی هر کدام از شما عزیزان ، در واقع تشکیل دهنده خط مشی فعلی رهبری پرفیوژن در ایران هست ، که باید بعنوان الگویی پر افتخار در جامعه علمی پرفیوژن ایران ثبت و نگهداری شود ، تا برای همکاران فعلی که جای شما رامی گیرند الگوی قابل دسترس فراهم اورد و هم برای ایندگان این رشته بیانگر تبلور و بالندگی پرفیوژنیستهای ایران در بستر زمان گردد ….

انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون برون پیکری ایران در نظر دارد تا دپارتمان « رهبری در پرفیوژن » را ایجاد نماید تا با یاری رهبران فعلی و با سیاست گزاری دقیق ، مدیران لایق و رهبران موفقی در حوزه پرفیوژن ایران تربیت نماید ، و با بکارگیری عنصر تجربه و دانش ، خط مشی و سیاستهای رهبری در درفیوژن را بشکل پویا تدوین نماید ،،،،،

لذا در ابتدا از شما سروران عالیقدر استدعا دارم تا قلم و کاغذی فراهم نموده و در فرصت باقی مانده ، در گوشه ای خلوت روشهای مدیریتی و رهبری خود را به نگارش در  اورید :

بعنوان مثال عرض می کنم ،

که نحوه نوشتن برنامه و تقسیم کار در بین افراد تیم خود را با چه اولویتی می نویسید

ایا برنامه پیشنهادی افراد اولویت برای شماست ، و یا نیاز بخش اهمیت بیشتری دارد ، و یا ،،،،،،،،

نحوه ارنج تیم برای عملهای سخت و های ریسک ،،،،،،،،

نحوه برخورد شما با چالشهای تیم تحت کنترل خود ،،،،،،،،،

و ده ها سیاست و روش مدیریتی که وقتی در خلوت به ان می اندیشید به ذهن شریفتان خطور خواهد‌نمود

لطفا همه انها را یادداشت نموده و جهت ارایه و ایراد سخنرانی در خصوص انها اماده شوید ،،،،،

هر کدام از روشهای شما ، خط‌مشی‌برای رهبری پرفیوژن ایران خواهد شد ……..

در ضمن منتظر نظرات ارزشمند شما نیز در این گروه هستیم

 

 

 

 

صاحبنظر 1

سلام.

بر همه عزیزان

سلامی چو بوی خوش آشنایی

بر آن مردم دیده روشنایی

جانا سخن از زبان ما میگویی.

امیدوارم  انجمن ها و تمامی گروههای دل مشغول به در دسرهای این جمع با یاری و مساعدت خود در پس تمامی سخنها ،در پایان راه حلی منطقی،پوبا و کار آمد  را در زمینه مدیریت پرفیوژن ارایه دهند .

بیشک نظر تمامی عزیزان در هر مکانی حتی اگر تنها دو نفر هستند و شهری یا گروهی و استانی میتواند کار سازو مفید باشد .

آرزو دارم  بی آنکه نگاه گزنده ای بر کار گروه خاصی داشته باشیم .چه اگر خود بجای آنها بودیم .نمیتوان سنجید چه میکردیم. و با سعه صدر.و دور اندیشی .در شکل گیری این راهکار ارزشمند .قدم‌های مثبتی برداشته شود.

لازم میدانم .سپاس و قدر دانی خود را از اعضای انجمن ،مدیریت متین ،دبیر کوشا و دیگر عزیزان  در نهایت خلوص  تقدیم دارم.

قدم‌های تان استوار .دلتان گرم .دستانتان توانا

خداوند .در هر حال همراهتان باد.

 

صاحبنظر 2

با سلام

در شهر ما از یک برنامه ثابت در طول هفته با کمترین تغییر ممکن استفاده میکنیم

و بحز ایام مرخصی همکاران بقیه ایام سال برنامه ثابت و همکاران هم می توانند به راحتی برای خود برنامه ریزی کنند.

در مورد خرید تجهیزات و لوازم مصرفی در بیمارستان جا انداختیم که تا تاییده گروه نباشه وسیله ایی تهیه نمی شه

برای تقسیم کار هم به صورت روتیشن پرفیوژنیست ها رو با جراحان مختلف میفرستم تا هیچ جراحی به هیچ پرفیوژنیست عادت و روتین وار نشه

که اگر خدای ناکرده مشکلی برای یکی از همکاران پیش بیاد جراح دچار خلا 😉 نشه

 

در حال حاضر هم گروه و هم جراحان با این روش راحت هستند

صاحبنظر 1

اهمیت موضوع در این خواهد بود .که شاهد گفتمان دیگر عزیزان هم باشیم .والا روضه خوان تنها ،فقط گلوی خود را می‌خراشد .لذا بر اساس  آنکه مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد .انتظار میرود .دیگر سروران گرامی هم در این راه همقدم باشند . در همین شروع سلام میکنم به تمامی شما سروران و منتظر حضور گرمتان هستم. یا علی مدد.

 

 

صاحبنظر 3

سلام و احترام

مهمترین نکته در کار تیمی هم کلامی ،احترام ، صداقت ، همراهی و دوستی هست.

جایی که ادمها قصدشان کمک و همراهی باشد همه کارها قابل تقسیم و انجام هستند.

به شرط عدالت نسبی و صداقت  واقعی

عمرتان بلند

منتظر نظرات خوب صاحب نظران…

 

ریاست انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون ایران

با سلام و احترام خدمت سروران گرامی

و رهبران پرفیوژن ایران

صمن تشکر و قدردانی از عنایت شما همکاران

رسالت مهم این گروه ایجاد انگیزه و خودباوری نسبت به داشته های با ارزش خودمان هست

تا با پیدا کردن انها و ثبت کردنشان سند متعالی از تجربیات مدیریتی در حوزه پرفیوژن ایران به یادگار بگذاریم …

لذا در پست های اتی ، بمرور سر فصلهایی مدیریتی را با هم مرور می کنیم ، تا در اذهان شریف شما ، نحوه عملکردتان در ان سرفصلها یاداور گردد و کمک نماید که به نگارش خط مشی مدیریتی با ارزش خود همت نمایید .

ما در انجمن ایمان داریم که با تواناییهای منحصر بفرد تک تک شما نخبگان در گروه درمان ،اینده ای درخشان برای پرفیوژن ایران رقم خواهیم زد

ان شا الله

 

صاحبنظر 4

با سلام و عرض ادب خدمت اساتید بزرگوار

بسیار مفتخرم که افتخار عضویت در این گروه پر بار را دارم. بی شک هر فعالیت نظام مند در گرو تلاش خردمندانه ی تمامی اساتید و مدیران و پیشکسوتان تحقق خواهد یافت  امید است با درایت و تلاش،همدلی شما پیش کسوتان ، شاهد موفقیت های بیشتر در انجام مسئولیت های علمی و حرفه ای انجمن پرفیوژن ایران باشیم . و امیدوارم علاوه بر شما عزیزان افرادی که با انها کار میکنید از تندرستی بیشتر،نشاط بیشتر وزندگی پر بارتر بهره مند شوند. اهدافتان پایدار و گامهایتان استوار با د.

 

صاحبنظر 5

با سلام و درود خدمت سروران و خانواده بزرگ پرفیوژنیست ایران عزیز.

لازم میدانم بعرض اساتید گرانقدر خود برسانم به لطف پیشکسوتان و پیشروان حرفه پرفیوژن که در ایجاد و تحکیم جایگاه رفیع پرفیوژن در این مملکت زحمتها کشیده اند و با کمترین امکانات کارهای بزرگی انجام داده اند و جوانهایی که با علم و دانش خود این مقام و منزلت را تثبیت کرده اند، اینک شاهد تولد حرفه ای برجسته، آکادمیک با جایگاهی بی بدیل در تیم سلامت کشورمان هستیم و من از اینکه عضو این خانواده هستم بر خود می بالم و اعتقاد دارم که حفظ، ارتقا و گسترش حیطه فعالیت آن وظیفه تک تک ماست.در نگاهی گذرا به سه دهه گذشته به مسیر پرفراز و نشیب ان پی می بریم که بدون شک بدون همدلی و همراهی همدیگر عبور از ان و رسیدن به این قله موفقیت میسر نبود.

در این مرحله دگردیسی راهنمایی و انتقال تجربیات خاک خورده های این حرفه چراغ راهنمای جوانها می باشد بدون شک تلفیق تجربه و علم اینده ای روشن را پیش روی جوانان امروزی قرار میدهد.

بنده به عنوان یک عضو کوچک این خانواده در خدمت جوانان و در کنار اساتید خودم اماده ی هر نوع همکاری هستم و امیدوارم پیوند تجربه و علم اینده درخشانی را برای پرفیوژن ایران زمین رقم بزند. انشالله

 

صاحبنظر 1

سروران.

آنچه ما انجام میدهیم

یک…دو مرکز جراحی ،خصوصی در یک مرکز روزهای زوج و دیگری فرد .

تعداد پرفیوژنیست هفت نفر

هر روز دو نفر که متناوباً  براساس برنامه از قبل مشخص شده درمرکز حضور دارند .

جابجایی افراد در صورت بروز مشکلات حضور بلامانع و با اطلاع مسيول گروه انجام میگیرد .

زمان حضور از انتقال بیمار به اتاق عمل .تا انتقال به ای سی یو خواهد بود.

در پایان کیس آخر .یک نفر  میتواند .زودتر اتاق عمل ترک کند .

درآمد ماهیانه در هر دو مرکز  بصورت یکجا پس از کسر پرداختهای مورد نیاز ‌بر حسب تعداد اعمال جراحی هرفرد تقسیم میگردد. پرداختها تا دهم ماه صورت میگیرد.

هیچگونه تبادل مالی در بین جراح و گروه پرفیوژن وجود ندارد .تعداد آمار عمل در پایان ماه به حسابداری بیمارستان اعلام .و هزینه مربوطه به حساب سرپرست گروه واریز میگردد.

در هر مرکز .از وجود یک بهیار به عنوان کمک برای جمع آوری پمپ ،آماده سازی اولیه و نظافت وسایل و دستگاه  استفاده میگردد. وظیفه ست آپ بعهده پرسنل بوده و پس از پایان پمپ بهیار کمک پمپ را جمع آوری میکند .

در تمامی زمان آماده سازی پمپ .و مراحل عمل بهیار کمک با فراهم نمودن لوازم مورد احتیاج،انجام آزمایشات خون،تهیه آنچه لازم باشد گروه را یاری مینماید.هزینه پرداختی به بهیار از مبلغ کل ماهیانه کسر میگردد.

تهیه وسایل روزانه ،اعم از اکسیژناتور و مابقی بعهده سرپرست گروه بوده و بهیار در چیدمان اتاق پمپ مسیولیت مستقیم دارد .

سعی و ممکن شده که در هر مرکز اتاق پمپ مشخص بوده ودر آن بجز لوازم مورد نیاز هر عمل که مربوط به پمپ میگردد. صندلی ،میز ، یخچال  ، قهوه ساز و …و…وجود دارد و پس از پایان عمل همکاران فرصت استراحت،مطالعه و …را در اتاق خود داشته و هیچ فرد دیگری در این فضا شریک نیست . در پایان عمل در اتاق قفل و کلید .در اختیار گروه همکار می‌باشد.

غذای پرسنل قلب جدای از گروه اتاق عمل بوده و متفاوت است و در صورت ناهماهنگی و بی توجهی مسئول  با همکاری مدیریت نسبت به رفع مشکل اقدام می‌نماید.

رختکن و کمد پرسنل کاملا مشخص و لباس ها با اسم و مشخصات فرد آماده استفاده است.

 

بنده بصورت قدم به قدم شرایط کاری و ارتباطات را در ص قرار میدهم

شاید مطالب زیادی باشد .که مصداق اظهر من الشمس را داشته باشد .

اما بعنوان یک روند کاری اجازه بفرمایید .

تمامی گوشه وزوایای کار را در هر قدم باز گو کنم .و خوشحال خواهم شد .پاسخگوی مواردی باشم که دوستان بخواهند گسترده تر در باره آن گفتگو شود .

.

.

.

کل در آمد .پرفیوژن . بی آنکه سابقه و میزان همکاری افراد سنجیده شود .پس از کسر مبلغ پرداختی که همکاران کمکی و در صدی که در اختیار سرپرست گروه قرار میگیرد به نسبت مساوی و بر اساس تعداد اعمال جراحی انجام یافته تقسیم میگردد.

ساکت ترین وبی حاشیه ترین گروه ، گروه پرفیوژن می‌باشد .

تا کنون هیچ گونه بر خورد لفظی حتی در حد ساده در بین افراد بوجود نیامده . در این گروه خانم همکاری نیز حاظر می‌باشند که روابط فی‌مابین افراد بگونه ای هست که هیچ زمانی منجر به کوچکترین ناراحتی نگردیده.

در مواردی که مشکلی در نحوه انجام کار با جراح رخ دهد .در صورت حضور تنها مسئول عمل  طرف گفتگو بوده و دیگر همکاران در نهایت سکوت حضور دارند و تداخل رفتاری مطلقا صورت نمیگیرد.

در فرصتهای مناسب که تلاش میشود در سال بیش از دو مرتبه باشد کلیه اعضای گروه پمپ بصورت انفرادی یا با خانواده در کنار هم ساعاتی را میگذرانیم .این شرایط باعث ایجاد جو قابل پذیرش و احترام آمیز خانوادگی میگردد . هر سال کل گروه پرفیوژنیست های شهر ما در یک مهمانی گروهی در کنار هم هستند و تبادل شرایط هر محیط و شرایط کاری افراد با هم بسیارارزشمند می‌باشد.

در سفرو شرکت در سمینارو کنگره سعی میشود متناوباً تمامی افراد امکان حضور داشته باشند .

پرداخت عیدی و پاداش سالانه از طرف هر مرکز  باتوجه به شرایط صورت میپذیرد .در این مرحله نیز همه به نسبت مساوی از آن بهره مند میگردند .

در مورد تعویض شیفت کاری

در صورت نیازو  گرفتاری فرد کشیک  یکی دیگر از همکاران شیفت کاری را انجام میدهد .هیچگونه در صدی به نفر اول پرداخت نمی‌گردد.

میتوانم به جرات بگویم از معدود مراکز خصوصی هستیم که بصورت مستمر در حال همکاری با دانشجویان در مقاطع مختلف برای گذراندن پایان نامه می‌باشیم.

دانشجویان با موافقت دانشگاه برای نمونه گیری و آمار از مرکز خصوصی بهره میبرند .و تقریبا بیشتر دانشجویان فوق لیسانس پرفیوژن فرصت در کنار همکاران قدیمی بودن را در مرکز خصوصی دارند. مدیر گروه آموزش در این زمینه بیشترین همکاری را دارد.

دانشجویان ارشد در ارتقا سطح کاری و آگاهی به دست آوردهای جدید با ما همدلی دارند .

در کنار پمپ هایپک نیز در مرکز خصوصی راه‌اندازی شده که در این زمینه نیز حضور دانشجویان ارشد و آشنایی با نحوه کار  انجام آن و تهیه مقاله های آموزشی امری طبیعی می‌باشد .

در مورد کیسهای پیچیده چنانچه لازم باشد .گروه سه نفره در اتاق حضور خواهند داشت .کمتر کار پمپ به گروه خدمتگزاران اتاق عمل سپرده میشود.

متاسفانه گروه پرستاری براحتی از انجام اصولی که در حیطه کار خودشان است سر باز می‌زنند  اما تا کنون حتی یک مورد نشده که از همکار دیگری بخواهیم کاری را که به گروه پرفیوژن مربوط میشود انجام دهد .

چنانچه قرار هست تغییری در نحوه انجام کار صورت پذیرد مثلاً در نحوه ارایه کاردیو ، پس از صحبت با جراح نتیجه با ذکر دلیل در اختیار تمامی همکاران گذاشته شده و پس از آن انجام کار صورت میپذیرد.

یک مدیرباید شفاف باشد و سخت و قابل باور همچون سنگ عقیق.

بحثهای گروهی دانستن جدیدترین دست آوردها بطور مستمر در میان گروه جریان دارد

افرادی چون بنده که سالیان طولانی میشود از دانشگاه باز نشسته شده ام بی‌شک همین گفتگوها باعث میگردد تلاش کنم در حد توان بروز باشم.

هیچ گروه دیگر کاری در مورد پمپ کوچکترین صحبتی نمیتواند داشته باشد ،چنانچه بعنوان مثال گروه بیهوشی با مشکلی روبرو باشد مسئول گروه با مسئول پرفیوژن صحبت میکنند .

قانون هر چیز بجای خود ،کاملا در موردگروه رعایت میگردد.

نقل و انتقال بیمار بجز در مواردی که از دستگاههای کمکی مانند بالن پمپ استفاده میگردد هیچگونه ارتباطی با پرفیوژنیست ندارد.حضور اوتنهابعنوان گروه آماده بحران ضروری هست .

نهایت احترام در نهایت سادگی در میان تمامی افراد برقرار می‌باشد .

آموزش و مدیریت کاری همانند نحوه کار با دستگاه بالن پمپ، آشنایی گروههای پرستاری مرتبط با نحوه جراحی قلب وپمپ بصورت مرتب انجام میپذیرد  و طی دوره های آموزشی برای تمامی پرسنل ای سی یو و افراد ذیربط ضروری می‌باشد.

شاید کفتن آن ضروری نباشد اما تلاش شده گروه پمپ حتی در راحتی استفاده از پارکینگ اولویت خود را داشته باشند .

 

از همان شروع کار به این اصل توجه داشته ایم حیطه کار و مسیولیت هر گروه مشخص و هیچگونه تداخل کاری صورت نپذیرد .

تمامی شرایط کاری از در آمد .تا دیگر شرایط دیگر طبق ظوابط صورت میگیرد

حال چنانچه جراح بخواهد .بصورت غیر منطقی نسبت به حضور یا عدم حضور پرسنلی تصمیم بگیرد واکنش کل گروه را باید تحمل کند.

چند سال قبل جهت تثبیت وضعیت در آمد طبق تصمیم و اطلاع قبلی هیچ کس در هیچ مرکز خصوصی حضور نیافت .بی آنکه تنشی بوجود آید بر اساس اصول شرایط پذیرفته شد و گروه بکار برگشت.

یکی از جراحان که در مرکز دیگری حضور داشت.جهت انجام کار به مرکز ما آمد و در خواست کرد از پرسنل پمپ خودش بهره ببرد.هیچگونه واکنشی را از جانب ما متوجه نشد

آن همکار .در تماس تلفنی از درخواست جراح صحبت کرد و خواست که شرایط را مشخص کنیم.

پس از آن جراح با صحبت با ایشان متوجه شد .بهیچ عنوان امکان حضور نخواهد داشت و هر مرکز مدیریت مستقل خودش را داراست

لازم نیست .تنش بوجود آید

در نهایت سکوت و آرامش و بردباری

و یکسویی و گفتمان کل گروه

هیچگونه برخوردی صورت نمیگیرد .و همه چیز بر اساس مقررات پیش میرود.

تمامی مشکلات کاری،نیازها و در خواست های جراح در صحبت با مسئول اصلی تیم خواهد بود و پس از آن هر آنچه نیاز باشد فراهم خواهد شد.

مهمترین اصل مدیریت

آرامش گروه کاری هست

حراست از تمامی داشته ها و عملکرد آنان

که نتیجه ای جز سکوت ،یکدستی کار و جلوگیری از وقوع شرایط ناخواسته نخواهد بود.

پمپ قلب

اعتبار حرفه ای ، منبع در آمد ،هویت و تمامی آنچه را هستم در محدوده خود به مامی‌بخشد.

دیدن پمپی که به مدت هیجده سال در بیش از هشت هزار عمل مورد استفاده قرار گرفته و هنوز با یک تمیز کاری ساده همانند یک پمپ در شروع کار دیده میشود ‌بدون شکستگی درپوش .خرابی چرخها ،تمیزی تمامی لایه ها کنترل تمامی کابلها نشانه انظباط رفتاری هست که آنرا در تمامی سطوح اعمال داشته ایم.

در ساعات غیر عمل قلب هبچکونه وسیله ای اعم از سرم  و روی سینی پمپ گذاشته نخواهد شد.

پمپ .یک دستگاه آهنی نیست موجودیست که در شرایط خود به وظیفه حفظ جان دیگری پرداخته،کمال بی انصافی می‌باشد در حفظ و مراقب آن کوتاهی کنیم.

در مراکزی که جراحان متفاوت با گروه کاری گوناگون حضور دارند .متاسفانه شرایط نگهداری پمپ در وضعیت مطلوب نبوده و باعث بروز مشکلات کاری برای همکاران میگردد.

 

ریاست انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون ایران

از دیگر سروران عزیزم نیز  تقاضا دارم تا در خصوص نحوه ارتباط با مدیران بالا دستی ، مدیران پایین دستی ، نظام تنبیه و تشویق تیم تحت الامرشان تفکر و اطلاع رسانی نمایند

و اینکه تا چه اندازه تیم پرفیوژن شما در مرکزتان ابتکار عمل را بعهده دارد ، شاخص قابل تامل از نگاه تیمهای دیگر درمان به پرفیوژن است . یا بعبارتی  تیمهای دیگر کاری  پرفیوژنیستها ی شما و تیم شما  را چگونه ارزیابی می کنند؟

همواره با شما مشورت می کنند ، از شما در انجام امور کمک می گیرند ، در چالشها به نظرات شما استناد می کنند ، گروه های پزشکی تا چه اندازه نظرات شما را لحاظ می کنند ؟ در تصمیم گیریهای مدیکال و یا مدیریتی اتاق عمل شما چقدر مورد مشورت قرار می گیرید ؟  برای حل مشکلات ارتباطی گروههای کاری دیگر چقدر از نفوذ شما استفاده می شود ؟

این دیدگاهها بیانگر میزان اقتدار و انسجام و عملکرد موفق تیم پرفیوژن در هر مرکز می باشد که تا چه حد الگوی دیگر تیم های کاری قرار می گیرند ،،،،،

منتظر دیدگاههای شریفتون هستیم

 

صاحبنظر 1

مدیریت بحران در کار گروهی ما کاملا بر پایه توجه صورت میگیرد.

در مواقعی که شرایط اضطراری برای گروه بوجود می‌آید .

حال چه سریعا آماده شدن برای شروع پمپ،یا اتفاقات حین انجام کار  روند معمول در مدیریت، فردی هست

بعنوان مثال چنانچه بنده و همکار دیگری حضور داشته باشیم. از شروع بحران برنامه ریزی ،تصمیم ،بعهده نفر انتخاب شده مثلاً بنده خواهد بود. از جراح خواسته میشود .آرام بماند و بر اساس آنچه لازم است همکاری نماید . و تمامی کارها توسط بنده انجام میشود و فرد دوم .تنها به آماده سازی آنچه گفته میشود اقدام می‌نماید . .و هر قدم .با توجه به شرایط سنجیده می‌شود .و در کمترین زمان ممکن وضعیت را به حالت عادی بر می‌گردانیم

آنچه اهمیت دارد .نگاه مدیریت بحران به لحظات بعد است

مثلاً در موارد شروع فوری پمپ ،در خواست هپارین به بیمار دادن ،عدم استفاده از ساکشن عمومی در تخلیه خون ،راه اندازی ساکشن پمپ ،قبل از هر اقدام دیگری،  وصل کردن هیتر کولر در مواقع مورد لزوم و سرد کرده محفظه اکسیژناتور …..و همه در حالی که زمان کوتاهی  برای ست آپ صرف میشود در نهایت آرامش از دیگران در خواست انجام آنرا دارید .

بسیار اساسی هست از هر گونه تشنج ،در گیری لفظی و مقصر شناختن افراد در آن لحظات جلوگیری شود .حتی اگر شخصی مستقیما با بی توجهی و اهمال باعث بروز آسیب شده در آن شرایط هیچ کس حق این را ندارد از او بخواهد از اتاق بیرون رود.

حضور هر فرد در هر جایگاهی در این شرایط الزامی و مفید است و مدیر گروه باید بتواند با تحکم ،قدرت،انسجام آرامش و خونسردی شرایط را به بهترین نحو رهبری کند.

خوشحالم بگویم در موارد بوجود آمده در طی سالیان متمادی کار ،با بهره وری از این دستور العمل کمترین آسیب به بیمار وارد شده و میتوان به جرات گفت توانسته ایم،با دقت وضعیت پیچیده و منفی موجود را به شرایط قابل قبول و مثبت تغییر دهیم.

همکاری با جراح در موارد اورژانس بعنوان دستیار ،انجام اعمال مورد در خواست در اورژانس ،ای سی یو آنژیو گرافی و بخشهای مورد کاربری همیشه گوشه ای از تلاش گروه پمپ بوده .

و موارد بسیاری در مکانهای غیر اتاق عمل وجود داشته که پرفیوژنیست فراتر از حیطه عملیاتی خود توانسته گروه جراحی را یاری دهد .

 

صاحبنظر 3

سلام و احترام

ممنون بابت ارائه تجارب و نظرات

دنیای امروز دنیای حفظ حدود و رعایت نقشهاست

و این جز با دوستی و همکاری و تبادل دانش و تجربه میسر نخواهد شد.

 

صاحبنظر 5

سلامی دوباره خدمت تک تک بزرگواران. یکی از مولفه های مهم در تعیین جایگاه واحد پرفیوژن، بنظر بنده انتخاب مسئول واحد می باشد که تاثیر زیادی در تثبیت مقام پرفیوژن و پرفیوژنیست در تیم جراحی قلب دارد. بدون شک شاخص های مهمی در این انتخاب نقش دارند ولیکن لازم است بمنظور حمایت از مراکز، انجمن نیز با تبین شاخصهای اساسی بکمک بیاید. تربیت جانشین یکی دیگر از شاخصه های توسعه یافتگی در مراکز پیشرفته می باشد و در تعیین میزان موفقیت در آینده واحد نقش بسیار پررنگی دارد. بنابرین انتخاب یک مسئول شایسته و تربیت جانشین های شایسته ضامن توسعه و پیشرفت می باشد. متاسفانه گاهی روابط مانع انتخاب های صحیح می شود که ضربات مهلکی به مجموعه پرفیوژن وارد میکند و اینجاست که خود پرفیوژنیستها باید در تعیین سرنوشت خود احساس مسئولیت کرده و اقدام کنند.

 

 

صاحبنظر 6

با سلام و عرض ادب

از انجایی که برای موفقیت هر تیم اصولی وجود دارد  اگر اعضای تیم این اصول را مبنای کار خود قرار دهند، می‌توانند صرف‌نظر از میزان استعدادشان، اعضای مؤثرتری باشند. در کار تیمی باید نظم وجود داشته باشد و وظایف به‌طور منظم انجام شوند؛ یعنی کارهای محول شده باید در زمان مناسب و به شیوه‌ای درست انجام شوند.ما در مرکز خودمان برای انجام امور محوله و یکسان سازی وظایف از پروتکلها و دستورالعملهای داخلی استفاده میکنیم .که به تایید همه همکاران پرفیوژن رسیده است .و اعضای تیم از وظایف خودآگاهی دارند.

 

ریاست انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون ایران

احسنت که به دو نکته بسیار مهم اشاره فرمودید :

۱/ ویژگیهای یک لیدر  موفق در گروه پرفیوژن که بتواند رهبری تیم اش را با تمام مشکلات و چالشهای منحصر بفرد ما در ایران هدایت کند ، چیست ؟

واقعا شاید الکوی رهبری تیم پرفیوژن در ایران با تمام دنیا متفاوت باشد !

۲/ نکته اساسی دیگر که به دقت ذکر فرمودید ، داشتن پروتکل و دستورالعمل ها میباشند ،،،،،

که در صورتی که همه جانبه و با نگاه ژرف دیده شده باشند ، رهبری تیمی که بر اساس ان اصول مذکور پیش میروند ، بسیار دقیقتر و مفیدتر و حتی ساده تر خواهد بود ….

الف -پس لطفا در خصوص ویژگیهای یک لیدر موفق نقطه نظرات ارزشمندتان را بیان کنید .

ب- مستقیما بفرمایید که جنانچه اگر تمام فعالیتهای گروه تحت مدیریت شما در غالب دستورالعملها و گایدلاینها تعریف شده بود ، هدایت ان  تیم چگونه می شد ؟

و اما سوالی اینجا مطرح می گردد

ج – ایا می پندارید که اصول لیدرشیپ را هم در ایران می توانیم بشکل دستور العمل و خط مشی اجرایی تعریف کنیم

منتظر نظرات گرانقدر شما هستیم

 

صاحبنظر 6

سلام به دوستان

چندیست به این می اندیشم که این همه تلاش در پرفیوژن که توسط پیش کسوتان انجام شده چرا به ثمر مطلوب نرسیده است. به طوری که خود نیز به لاک بی تفاوتی فرو رفته ام.

من فکر میکنم تا ساختار وزارت خانه درست نشده و تفکر بالایی ها در مورد ما عوض نشود مدیریت درونی ما چیزی را شکوفا نخواهد کرد . شاید بعضی اساتید  با شخصیت منحصر بفرد خود بتوانند سازو کار ویژه ای را ایجاد کنند ولی آیا در مراکز کوچک که جراح اتوریته تغییر ناپذیر خود را دارد مدیریت خوب فقط “سازگاری علیرغم میل باطنی و یا ناچارگی و یا کوتاه آمدن بخاطر بیمار” خواهد بود. پس بنابراین من عمیقا به اصلاح ساختار فکر می کنم و این امر عملی نیست مگر از طریق بالا.

در جایی که اولا قانون نقصان دارد  وثانیا بالا دستی ها قصد حل مشکلات پایین دستی ها را ندارند هرگونه تلاش نقطه ای، آب در هاون کوبیدن است.

من اکنون به این می اندیشم که : “تو خود کار خود را درست انجام بده تا مدیون وجدان خود نباشی” و شاید به نوعی می توان گفت که دچار “سندرم باکستر” شده ام.

 

ریاست انجمن صنفی تکنولوژی گردش خون ایران

با سلام و ارادت

برای رسیدن به هر هدفی چه درون جامعه پرفیوژن ایران چه در خارج مجموعه خودمان نیاز به رهبران لایق و کارازمود و قوی داریم ،،،،،

سالها رسیدن در نقطه فعلی جامعه پرفیوژن ایران برای خودمان رویایی بیش نبود اما با باور به خودمان و سعی و تلاش به این رویاها جامع عمل پوشاندیم ،،،

به مابقی رویاهایمان نیز خواهیم رسید ، اما برای سرعت بخشیدن به این وصال نیاز به ابزارهایی داریم که یکی از مهمترین انها ، رهبران قدرتمند هست …….

ان شا الله